10th Grade
Showing 961–972 of 1124 resultsSorted by popularity
-
-
Sale!
WordUp! Vols. 1-3 Package
Original price was: $8.95.$4.95Current price is: $4.95.Word Up! Lesson Plan Package includes: WordUp! Vol. 1 WordUp! Vol. 2 WordUp! Vol. 3
-
-
World History Detective
$6.95Click here for the World History Detective curriculum This unique book integrates critical thinking exercises that require deep analysis with world history content (derived from state standards for grades 6-7). Focusing on ancient and medieval world civilizations, each lesson provides a passage for students to read, followed by questions (often multiple choice or short answer)…
-
-
Sale!
WriteShop Lesson Plan Package (5th ed)
Original price was: $26.85.$13.95Current price is: $13.95.Lesson Plan Package Includes: WriteShop I (5th ed) WriteShop II (5th ed) WriteShop I & II (one year) (5th ed)
-
WriteShop I (5th ed)
$8.95Click here for the WriteShop 1 (5th Edition) curriculum WriteShop lessons give students a chance to practice descriptive, informative, and narrative writing through focusing on brainstorming, drafting, editing, and revision skills. Assignments teach descriptive and informative paragraphs as well as first-and third-person narratives, important techniques of style, and self-editing. Students learn to choose vivid, descriptive words and…
-
WriteShop II (5th ed)
$8.95Click here for the WriteShop 2 (5th Edition) curriculum Flexible and creative, WriteShop is an ideal homeschool writing program for teens! The 5th edition features faith-neutral content, streamlined introduction, updated student instructions and student/teacher checklists, and some updated lesson content. WriteShop lessons give students a chance to practice descriptive, informative, and narrative writing through focusing on brainstorming,…
-
WriteShop I & II (One Year) (5th ed)
$8.95Click here for the WriteShop I & WriteShop II (5th Edition) curriculum The WriteShop Teacher’s Guide covers both WriteShop I & WriteShop II and includes lesson plans, student writing samples, keys, appendixes, checklists, and more. Lesson plan tracks are included, with writings on each schedule corresponding to subheadings in the lesson plan. Lessons include materials needed, the…
-
Sale!
WriteShop Lesson Plan Package, 4th Ed.
Original price was: $20.85.$11.95Current price is: $11.95.Lesson Plans Package Includes: Write Shop I & Write Shop II (One Year) Write Shop I (One Year) Write Shop II (One Year)
-
-
End of Content
End of Content