3rd Grade
Showing 649–660 of 1059 resultsSorted by popularity
-
-
Math in Focus: Grade 2 (2020 Ed.)
$9.95Click here for the Math in Focus: Grade 2 (2020 Ed.) curriculum Build your child’s mathematical understanding with the Singapore method. Math In Focus 2020‘s concrete-pictorial-abstract learning cycle develops a solid foundation in math concepts, problem-solving, and critical thinking using strategies such as visual models, abstract symbols, and hands-on learning. Disclosure: This link is an…
-
-
Math in Focus: Grade 3 (2020 Ed.)
$9.95Click here for the Math in Focus: Grade 3 (2020 Ed.) curriculum Build your child’s mathematical understanding with the Singapore method. Math In Focus 2020 concrete-pictorial-abstract learning cycle develops a solid foundation in math concepts, problem-solving, and critical thinking using strategies such as visual models, abstract symbols, and hands-on learning. Disclosure: This link is an…
-
-
Math in Focus: Grade 4 (2020 Ed.)
$9.95Click here for the Math in Focus: Grade 4 (2020 Ed.) curriculum Build your child’s mathematical understanding with the Singapore method. Math In Focus 2020 concrete-pictorial-abstract learning cycle develops a solid foundation in math concepts, problem-solving, and critical thinking using strategies such as visual models, abstract symbols, and hands-on learning. Disclosure: This link is an…
-
Sale!
Math Lessons for a Living Education (Rev. Ed.) Lesson Plan Package
Original price was: $55.65.$24.95Current price is: $24.95.Math Lessons for a Living Education Lesson Plan Package Includes Lesson Plans for: Math Lessons for a Living Education Lesson Plan, Level K Math Lessons for a Living Education Lesson Plan, Level 1, Revised Edition Math Lessons for a Living Education Lesson Plan, Level 2, Revised Edition Math Lessons for a Living Education Lesson Plan,…
-
Math Lessons for a Living Education, Level 3 Rev. Ed.
$7.95Click here for the Math Lessons for a Living Education, Level 3 Revised Ed. curriculum This third-grade resource features the continuing story of twins Charlie and Charlotte, who are learning that life is full of learning opportunities! As students read, they’ll be drawn into an adventure that teaches them about multiplication and division among other…
-
Sale!
Math Mammoth Curriculum & Lesson Plan Combo Grade 3 (2024 ed.)
Original price was: $57.45.$51.95Current price is: $51.95.Math Mammoth Grade 3 Complete Curriculum gives you everything you need for 3rd grade math. This purchase is for the download version of the 2024 edition. The main areas of study in Math Mammoth Grade 3 Complete Curriculum are: Students develop an understanding of multiplication and division of whole numbers through problems involving equal-sized groups, arrays, and…
-
Sale!
Math Mammoth Curriculum & Lesson Plan Combo Super Bundle for Grades 1-8
Original price was: $459.60.$274.95Current price is: $274.95.Super Bundle includes: Math Mammoth Complete Curriculum ~ Grade 1 ~ Grade 2 ~ Grade 3 ~ Grade 4 ~ Grade 5 ~ Grade 6 ~ Grade 7 ~ Grade 8 Math Mammoth Lesson Plan PLUS ~ Grade 1 ~ Grade 2 ~ Grade 3 ~ Grade 4 ~ Grade 5 ~ Grade 6 ~…
-
Math Mammoth Grade 3 Complete Curriculum (2024 ed.)
$42.50The main areas of study in Math Mammoth Grade 3 Complete Curriculum are: Students develop an understanding of multiplication and division of whole numbers through problems involving equal-sized groups, arrays, and area models. They learn the relationship between multiplication and division, and solve many word problems involving multiplication and division (chapters 2, 3, and 9). They learn…
-
Math Mammoth Grade 3 Lesson Plan (2018 ed.)
$9.95Math Mammoth Grade 3 Lesson Plan assigns the lessons and tests from Math Mammoth Grade 3 curriculum over a period of 195 days. This schedule includes one day for each of the 10 chapters for additional review as directed by the parent, and 10 days for the chapter tests, so in reality, the material from…
End of Content
End of Content