Shop
Showing 409–420 of 3602 resultsSorted by popularity
-
-
-
LOE Essentials Level B
$14.95This lesson plan does not include the curriculum. You can find the Logic of English Essentials curriculum for this lesson plan on their website using this link.
-
-
U.S. Geography Through Literature (4th-6th)
$12.95You can purchase the curriculum for this lesson plan, U.S. Geography Through Literature K-3rd by Beautiful Feet Books, here. Disclosure: This is an “affiliate link.” This means we may garner a small commission at no cost to you if you choose to make a purchase. Read our full Affiliate Disclosure Statement for more information.
-
Intro to Forensic Science
$6.95Click here for the Intro to Forensic Science curriculum Give your high school student another option for their final years of science with the fast-growing, fascinating field of Forensics. Master Books Intro to Forensic Science lab-based course is designed to introduce the requirements for becoming a forensic science expert. Students will learn about how a…
-
-
Elementary Zoology (Rev. ed)
$6.95Click here for the Elementary Zoology (Rev. ed) curriculum Study land animals and sea creatures, complete with trips to the zoo and aquarium, with Master Books’ Elementary Zoology pack! This easy-to-use kit features a simple daily plan to turn these wonderful resources into a complete year of learning about animals! Disclosure: This is an “affiliate…
-
Famous Men of Modern Times
$2.95Click here for the Famous Men of Modern Times curriculum This history reader, part of the “Men of the.Ages” series by Memoria Press, presents history through fascinating biographical portraits which students will truly enjoy reading. Chapters cover Lorenzo the Magnificient, Charles V of Germany, Cardinal Wolsey, Wallenstein, Galileo, Cromwell, Peter the Greek, George Washington, Horatio…
-
IXL Spanish
$0.99IXL Spanish is an amazing adaptive program to help students grow and excel while developing Spanish language skills. It can be used as a full course or as a supplement to another curriculum. Since the beauty of an adaptive plan is that it conforms and progresses with each child’s individual needs we did not create…
-
Sale!
Rosetta Stone 12 month Single User Subscription and Lesson Plan Bundle Combo
Original price was: $177.83.$103.95Current price is: $103.95.Rosetta Stone is an innovative digital language learning solution that helps students build fundamental reading skills through a rigorously researched, independently evaluated, and widely respected instruction and assessment programs. No other language learning program compares to what Rosetta Stone offers its learners! Rosetta Stone 12-month Single User Subscription and Lesson Plan Bundle Combo includes: The…
-
End of Content
End of Content